Türk Şirketleri Mısır’da Köşeyi Dönecek! Doğuş Grubu 7 Milyar Dolara Hazırlığını Yapıyor

Türk şirketleri, son zamanlarda Mısır’a artan siyasi ve ticari ilişkilerle birlikte aktif bir şekilde yatırım yapmaya devam ediyor. Tekstil, beyaz eşya ve daha birçok sektörde faaliyet gösteren Türk firmaları arasında Koç Grubu, Yıldız Holding ve Yeşim Tekstil gibi öncü şirketler bulunmaktadır.

DOĞUŞ GRUBU, MİSİR’DE DEV BİR LOJİSTİK SANAYİ BÖLGESİ KURUYOR

Patronlar Dünyası’nın haberine göre Doğuş Grubu, Mısır’da 7 milyar dolarlık bir yatırımla lojistik sanayi bölgesi kurmak için resmi kurumlarla anlaşma imzaladı. Mısır Ulaştırma Bakanlığı’nın deniz taşımacılığı ve lojistikten sorumlu ticari kolu olan The Egyptian Group for Multi-Purpose Terminals Company (EGMPT), Kahire merkezli Inventure Alliance ve Türk şirketi Doğuş arasında yapılan anlaşma, Jarjoub Ekonomik Bölgesi’nde Türk lojistik sanayi bölgesinin kurulmasını öngörüyor.

İŞ FIRSATLARI YARATACAK DEV PROJE

Proje, ticari bir liman, serbest ve lojistik bölgelerin yanı sıra demiryolu ağı, çok amaçlı kargo terminali, yolcu terminali, yat limanı ve sanayi bölgesi gibi altyapıları içeriyor. Ayrıca, Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini artırmayı ve Mısır’ın Afrika’daki rolünü güçlendirmeyi amaçlıyor. Projede, 20 binden fazla kişiye istihdam olanağı sağlanacak ve toplamda 7 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım yapılması planlanıyor.

TÜRK YATIRIMLARI HIZLA BÜYÜYOR

Mısır’da Türk şirketlerinin yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlar, doğrudan 70 binden fazla kişiye istihdam sağlarken, dolaylı olarak da 100 binden fazla kişiyi etkiliyor.

BAE’NİN YATIRIM KARARI

Mısır, son aylarda özellikle tekstil sektöründe önemli yatırımların yapıldığı bir ülke konumunda. Bu yılın başlarında Mısır Merkez Bankası, faiz oranlarını artırırken döviz kurlarında da önemli bir devalüasyon gerçekleştirdi. Ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Mısır’a 35 milyar dolarlık yatırım yapacağı duyuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x