Timur Cihantimur cezaevinde intihar etti: Avukatı duyurdu!

Eylem Tok duruşmaya turuncu mahkum kıyafetiyle getirilmiş: Fotoğraftaki halinden eser yok

İstanbul’daki ölümlü trafik kazasının şüphelisi olan ve annesiyle ABD’ye kaçan Timur Cihantimur dün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Cihantimur’un tutukluluk halinin devamına karar verildi. 

Avukatları ilk duruşmada, cezaevi şartlarından dolayı şikayetçi olan Cihantimur’a sabah yerlerin ve tuvaletlerin temizletildiğini ifade etmiş ve bu nedenle, 1 hafta sonra 17 yaşında girecek Cihantimur’un serbest bırakılması talep etmişti.

İkinci duruşmada, Connecticut eyaletindeki çocuk ıslahevinde tutulan Cihantimur için evde gözetim altında tutulması, bu olmazsa Massachussets’te daha uygun bir yere nakledilmesi talepleri reddedildi.

Medyaradar’dan Ercan Öztürk’ün haberine göre; Cihantimur’un babası iki avukat tuttu.

CEZAEVİNDE ŞİDDET GÖRDÜ İDDİASI

Avukatlar dünki duruşmada da cezaevi koşullarını hatırlatırken; Cihantimur’un kaldığı hücrede çok ağır suçluların bulunduğunu dolayısıyla fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını belirttiler.İNTİHAR ETTİ, TEK KİŞİLİK KOĞUŞA KOYULDU

Avukatların iddiasına göre Timur Cihantimur cezaevinde intihara teşebbüs etti. Cihantimur, intihar teşebbüsünün ardından cezaevi yönetimi tarafından diğer mahkumlardan izole edilerek tek kişilik bir koğuşa alındı. Öte yandan kendisine yeniden zarar vermesini engellemek için de çıplak arama yapıldı.

Timur Cihantimur’un avukatları müvekkillerinin düzenli olarak kullanması gereken ilaç olduğunu belirttiler. Hakim bu ilacın reçeteli olup olmadığını sorunca avukatlar bunu daha sonra özel olarak ileteceklerini ifade etti.

Duruşmada Türkiye adına hazır bulunan iade avukatı ise Timur Cihantimur’un planlı bir şekilde annesi ve babası tarafından yurt dışına kaçırıldığını, babasının son anda arabasının bozulduğunu bahane ederek havalimanına gitmediğini söyledi.

KAÇMA PLANLARINI HATIRLATTI, TALEP REDDEDİLDİ

Timur Cihantimur’un avukatları, “Size yalvarıyoruz. Bu çocuğu serbest bırakın. Babasının burada iki tane evi var. Buna burada bakacak birileri de var. Lütfen serbest bırakın” ifadesini kullanınca mahkeme başkanı savcıya dönerek; “Buna inanıyor musunuz?’ dedi. Savcı ise, bu ifadelere inanmadıklarını kaydederek; Eylem Tok ve eşinin oğlullarını iki saatte ülkeden kaçırdıklarını ve yeniden kaçırma planlarının olduğunda tutuklandıklarını hatırlattı.

Bu konuşmaların ardından Timur Cihantimur’un avukatı söz alarak müvekkilinin kefaletle ya da ev hapsi uygulamasıyla serbest bırakılmasını talep etti. Talebi kabul etmeyen hakim duruşmayı erteledi.

KAYNAK: MEDYARADAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x